Спазми и болки вдясно под ребрие

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Спазми и болки вдясно под ребрие

Мнениеот Geribel » Пет Авг 23, 2019 4:06 pm

Здравейте, изчела съм всичко из форуми, Интернет, книги и съм обиколила почти всички лекари, но не намирам лечение. Преди 13 години ми поставиха диагноза хроничен атрофичен гастрит. Преди 5-6 години ми поставиха с гастроскопия диагноза спазъм на хранопровода, усещах само трудно преглъщане и мъчително оригване, което продължи много време и лечение не се намери.но отмина. Преди година ми поставиха диагноза Хашимото и хипофункция и инсинова резистентност. От 6-7 месеца имам пробождания отдясно под ребрата, над жлъчката и по тази причина минах гастроскопия, колоноскопия, скенер 03.2019г,и не се вижда нищо различно от преди ,което е много хубаво, но за мен не е. Тъпата и пропождаща болка стои, понякога усещам втвърдяване там и опъване. Преди 3 дни внезапно получих спазми - аз така си го обяснявам, защото усещам как целия ми хранопровод Стяга, високо налягане от стомаха към гърлото, въздух който не мога да изкарам и след 10 минути почнаха спазми по целия ми корем /силно стягане и отпускане /но постоянно, пих спазмалгон и ношпа, но не отпуска и вече трудно преглъщане и тежко дишане, с болки в целия хранопровод и гърба, отидох в спешно то, но ме върнаха, защото не било спешно. Купих си гавискон, иберогаст, спазмомен, малко отпусна, но сега спазмите са около жлъчката, но всъщност не съм яла от 3 дни, усещам все едно съм болна от грип/а не съм/ с лека температура и отпадналост. Въпросите ми са много, за което съжалявам. Откъде и какво причинява тези силни спазми, как да открия първопричината? Възможно ли е да има нещо в жлъчката което просто са пропуснали? Защо след хранене усещам треперене на тялото? И важно-от Нова година не съм яла месо-обичам го, но ми се гади след ядене, все едно съм яла свинска мас, чувствам че храносмилателна система просто не го обработва? Предполагам че има връзка с другите заболявания - пия Ел тироксин но в момента хормоните са извън норма. Откъде да започна?
Най важното за мен е-възможно ли е спазми в стомаха да предизвикат спазми на хранопровода или е обратното?

Благодаря предварително
Geribel

Re: Спазми и болки вдясно под ребрие

Мнениеот ZdraveiGP » Нед Авг 25, 2019 9:58 am

Здравейте,
Наистина описвате множество проблеми, които изискват реален преглед и задълбочено запознаване с историята на заболяванията....
Понеже няма да мога да обхвана всико, а и вие сте посещавали множество специалисти, ще си позволя само някои кратки вметки
Атрофичният гастрит често е свързан с дефицит на витамин Б12 и тенденция към специфичен тип анемия - ако не сте го правили, проверете нивата на вит.Б12 в организма
Хормоните на щит. жлеза за пряко свързани с множество функции на тялото и задължително трябва да ги вкарате в баланс
Спазмите на хранопровода и гладката мускулатура на храносмилателната система като цяло, които нямат органична причина (не се открива някаква промяна в структурите), най-често се числят към функционалните разстройства на хран. система. Те обикновено имат пряка връзка с психо-емоционални проблеми, стрес, неврози и т.н....Не е нещо необичайно при такива състояния да се приемат трициклични антидепресанти или други лекарства повлияващи тази вътрешна връзка "мозък-храносмилателна система"....Дисбаланс в нормалната чревна микрофлора също може да бъде причина за подобни проблеми, включително изява на депресия и т.н. (прочетете за връзката мозък-черва /gut - brain axis/)....Някои лекари застъпват тезата за т. нар. "повишена чревна пропускливост" (leaky gut syndrome), която според тях е в основата на множество имунологични проблеми като Хашимото и т.н.
При спазми на храносмилателната система е трудно да се открие отключващата причина - това е една "спастична вълна", която може да започва и отгоре надолу (хранопровода) и обратно (от стомашно-чревна колика)....При всичко положения трябва да се работи в множество посоки - задължително оптимизиране на теглото, пълноценно и разнообразно хранене, много движение и спорт, грижа за духа и психиката.....Това са общи "приказки", но всъщност те са в сновата на "оздравяването"....Иначе като конкретни медикаменти, при спазми на хранопровода често се изписват нитрати, калциеви антагонисти, спазмолитици, пробиотици, блокери на киселината и т.н...Те могат да повлияят и други органи и системи обаче, така че задължително след реален консулт с лекар и преценка на общото състояние...
Като качествен пробиотик, в чието разработване участвам, мога да препоръчам Алгобиотик Алфика 400мг за подкрепа на нормалната чреван микрофлора. Това обаче не е "панацея" - такава няма да намерите. Започнете с общите мерки, цитирани по-горе, изследвайте нивата на Б12, ако има анемия тя трябва да бъде компенсирана, няма нищо странно да потърсите консулт с психиатър или да се започне прием на антидепресанти заради тези спазми, проверете за АГ проблеми, поликистоза и т.н....
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Geribel » Чет Сеп 05, 2019 11:47 am

Здравейте Докторе,
Виждам едно развитие във Вас и определено можем много да говорим по темата пропускливост на черва, бактерии и т. н и съпътстващи заболявания, но следващия път.
Сега имам един въпрос - въпреки че в медицината няма 100%, а дали атрофичния гастрит не е с ниска киселинност, като знам че в България няма изследвания за това? И като се има предвид, че ако е с ниска киселинност се лекува по различен начин.
Благодаря
Geribel

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Сеп 11, 2019 10:58 pm

Здравейте,
Атрофичният гастрит може да има различна киселинност, да. Има изследвания, които при добро желание могат да се направят във всяка гастроентерология - pH метрия и т.н. По същество, това е автоимунен гастрит. За съжаление обикновено се открива, когато вече процесът е напреднал и има изразена атрофия. Дали може да има различен подход - да, може. Ако обвиним за всичко хеликобактер пилори, той се защитава от киселината в стомаха, като отделя алкални неутрализиращи субстанции. Съответно организмът долавя промяна в pH към по-алкално от обикновено и се включва механизъм за производство на още повече киселина. Тази повишена кислинност обаче, в крайна сметка, уврежда лигавицата и прави язва...При атрофия процесът е обратен - вследствие атрофия на клетките произвеждащи киселина, в атрофичния стомах, количеството й е ниско и недостатъчно за нормално смилане на някои вещества, както и защита срещу болестотворни микроорганизми. Ето защо, хората с атрофичен гастрит, а и тези, приемащи дълго време PPI (блокери на киселината) са по-податливи на инфекции. В такива случаи някои приемат начесто киселинни субстанции - кисело мляко, лимонов сок, оцет и т.н....други пият сок от люти чушки. Ако има ерозии обаче, тези подходи в крайна сметка водят до по-лошо състояние.
Поздрави!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!