ОКР и страх от развитие на шизофрения

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

ОКР и страх от развитие на шизофрения

Мнениеот Gelata » Нед Дек 09, 2018 8:11 pm

Здравейте на всички !!! Първо искам да се извиня, защото сигурно темата е разисквана вече но ще Ви попитам защото проблема ми създава изключителен дискомфорт.Аз съм на 37 години и повече от двадесет години съм с ОКР.Минал съм през какво ли не през всичките тези години.Пил съм няколко вида антидепресанти и съм имал периоди на подобрение и влошаване на симптомите,който обаче винаги съм успявал да контролирам.Преди около два месеца,бях подложен на много силен и продължителен стрес.От тогава нещата се влошиха изключително много.Бяха ми изписани Ксанакс,Золофт и Флуанксол.След грешка и недоглеждане от моя страна се стигна до рязко намаляме на дозата Ксанакс което доведе до симптоми на отнемане,който вече започнаха да отшумяват.Но от това което преживях натрапчивите мисли се засилиха изключително много.Най вече такива,че мога да развия или развивам в момента шизофрения.Направих и фаталната грешка да проверя в интернет за симптомите на болестта.И мислите буквално излязоха от контрол.В моментите когато се поуспокоят малко и си кажа че това са само мисли и нямам никакви симптоми на заболяването,ме обзема паника че това вече може да не е ОКР а начало на шизофрения.Много съм притеснен.Взимам Золофта и Флуанксола и чакам да ми донесат поне малко облекчение.Много съм объркан и уплашен.Възможно ли е от ОКР да се стигне до шизофрения заради много силния стрес ? Благодаря на всички който ми отговорят за отделеното време !!!
Gelata

Re: ОКР и страх от развитие на шизофрения

Мнениеот ZdraveiGP » Чет Дек 13, 2018 10:22 am

Здравейте,
Съветът ми е да започнете да посещавате редовно (особено в този кризисен момент) някакъв вид психотерапия. Вие със сигурност имате лекуващ/наблюдаващ психиатър, поговорете с него какъв тип психотерапия би бил подходящ. В този момент е добре да се социализирате и да не оставате "сам с мислите си и компютъра".....поне докато започнат да действат лекарствата.
Иначе във всеки един от нас "дреме" възможността за развитите на какви ли не заболявания, включително и психиатрични, но това не означава, че непременно ще се разболеем. За да се развие едно състояния са необходими множество фактори, които трябва да се съчетаят по определен начин, т.е. фактори от страна на организма, от страна на заобикалящата среда, условията и т.н. Например при родители с диабет, ние унаследяваме възможността при определение обстоятелства да развием диабет, а не задължителното условие, че ще се разболеем непременно от същото.
Натрапливите мисли обаче заради това се наричат натрапливи, защото не те оставят на мира.....трябват психологически подходи и терапия + адекватна доза лекарства, за да се овладее положението. Отидете при психиатъра и говорете с него - намерете и психолог, който да ви помага.
Сигурен съм, че нямате повод за притеснение - успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!