декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес улкуси

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Re: декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес ул

Мнениеот aHHa » Съб Юни 14, 2014 1:00 am

Здравейте,баба ми(над 90 год.) счупи бедрена кост. В болницата направи и бъбречна недостатъчност,при което беше на хемодиализа 5 дни. В следствие на това се появи рана на опашната кост. Кракът е опериран и сякаш той се оказа причина,но и най-малкия проблем по настоящем. Раната расте,полагат се нужните професионални грижи от специалисти,изрязва се мъртвата кожа,лежи на антидекубитален дюшек,с катетър е, но не помага и това,че баба не съдейства като не 'позволява' лежане на една страна,издебва и се обръща. С кръвно,сърце е добре. Храненето е безразборно,яде й се все сладко,а споровете са ужасни. Моите родители се грижат,но вече изнемогват. Изчетох началната информация, много детайлна и полезна! Но питам следното- каква е перспективата? Докога ще расте раната,какво може да се случи..в момента е колкото юмрук и е стигнала до опашната кост....не мога да си представя да стане още по-голяма...Така е вече месец,но колко може да продължи,при положение,че баба не помага особено. И какво ще посъветвате относно храненето? искрено благодаря,дори само за информацията,която прочетох!
aHHa

Мнениеот ZdraveiGP » Нед Юни 15, 2014 9:46 pm

Здравейте,
Еволюцията и прогнозата за всяка рана, а и изобщо за всяко едно заболяване е строго индивидуална и специфична, зависят както от локалния статус на раната, така и от ред други фактори - цялостно общо състояние, съпътстващи заболявания примерно диабет, наличие или не на анемичен синдром и други състояния, хранене, прием на течности и т.н.
Тази строга индивидуалност прави трудна прогнозата за развитието на една рана. Ако някой ви обещава конкретни срокове и ви дава конкретни прогнози, това по-скоро не е професионално. Вашата цел за момента не трябва да бъде затварянето на раната, а нейното стабилизиране до степен тя да не бъде непосредствена заплаха за организма, най-вече като входна врата за инфекция или увреда на други органи и системи. Дори и да има голям тъканен дефект, при прилагане на адекватно ранево лечение и отсъствие на други силно значими увреждащи фактори, раната обикновено се стабилизира в едно равновесно състояние, което позволява някакво поносимо качество на живот за пациента и не е директна заплаха за неговото здраве. Вашата цел е точно тази - да стабилизирате раната, да компенсирате всички възможни съпътстващи състояния, така че да дадете шанс раната да започне да изгражда собствена тъкан и да не увеличава размерите си. Кога, как и изобщо дали ще се затвори раната - това са въпроси без конкретен отговор и имат по-скоро пожелателен характер. Важното е раната да не се превърне в непосредствена заплаха за организма. Затова ви е нужен цялостен подход в лечението, който съчетава правилното лечение на всички заболявания, а не само локално ранево лечение с мазила и превръзки.
Искрено ви желая успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Здравейте, д-р Петров!

Мнениеот Весела » Пон Сеп 01, 2014 11:43 pm

Преди 2 години имахме проблем с декубитална рана на моя близка, която с Ваша помощ успяхме успешно да излекуваме. Много сме Ви благодарни за професионализма, за прегледния и последователно приложен алгоритъм, който се оказа решаващ за успешното излекуване.

Имам към Вас един въпрос. От 2 години нашата близка, която страда от Болест на Паркинсон в напреднал стадий спи на декубитален дюшек, който смятаме за най-добра профилактика при опасност от декубитуси и Слава Богу, засега всичко е наред. За тези 2г. дюшека просто сме застилали с обикновен чаршаф. Напоследък близката ни започна много да се изпотява и не можем да решим, дали да подложим под чаршафа тънко памучно одеяло, което да попива потта и дали това обаче, няма да попречи на въздействието на дюшека и да увеличи триенето и запарването. Какво бихте ни препоръчали Вие?
Весела

Re: Здравейте, д-р Петров!

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Сеп 10, 2014 12:50 pm

Здравейте,
Благодаря за милите думи! Използването на подложка обикновено няма негативен ефект. Има една тънкост - самата подложка/тънко одеално, чаршаф/ трябва да бъде добре изпънато постоянно и да не се образуват гънки и места на допълнително притискане. Поради специфичната структура на дюшека, това е трудно постижимо. Бих ви препоръчал евентуално да обмислите закупуване/подмяна с пасивен дюшек - без компресор. Друг вариант е да подложите подходящ протектор за матрак с ластик.
Поздрави!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот sbs » Вто Мар 14, 2017 4:50 pm

Здравейте!
Жалко,за пациенти от провинцията,които не могат да се възползват от услугите на домаяното Ви посещение!
Като първо питане е:имате ли информация за Ваши колеги с такъв вид помощ-с домашни посещения за град Плевен.
Моят проблем е комплексен.Обгрижвам онкоболна майка,която от десет дни е вече на легло.Стадият ни от поставянето на диагнозата в 2012 г е трети стадии-неоперативна.Ле4ението беше единствено химиотерапия,която тя
добре понасяше за своето състояние(рак на яй4ника)и възраст 78 години.Но,за съжаление от средата на 2015г сме изклю4ени от ле4ение,защото тя прокърви и химиотерапевта прекъсна ле4ението.Никой не даде мнение какво се слу4ва,а искаха нова интервенция-хирурги4на,която ние отказахме,защото прогнозите бяха никакви.Така в продължение на година и половина тя беше в добро общо състояние-с апетит,подвижна,без болки(добавям,4е имаме и сменена тазобедрена става на единия крак,също от 2012г).Но от януари 2017г,тя запо4на рязко да слабее и така до днешното крити4но състояние:на легло,трудно подвижна,без абсолютно всякакъв апетит и със силни болки в малкия таз и крайниците.
Много ми е трудна палеативната грижа,никъде няма в болницата УМБАЛ Плевен такъв кабинет.Ли4ен лекар също не помага-препраща ме с проблемите и въпросите в Онкодиспансера.Там единствено от Кабинета за болка ни назна4иха
овоиден препарат Виктанил 50 мл.Не е голям ефекта.
И така най ве4е искам съвет по отношение на рани4ките от отслабването и залежаването.Те засега са на върха на тазобедрената кост,там където е най острастрата 4аст-вида им е като кръгли петна тъмно 4ервени,синеещи,но сухи и без възпаление-те са от януари насам,а ново е сравнително голямо петно по дължина на хълбока,което е с розов цвят,и на едното рамо в най-заосрената му 4аст-също петно.Мажа със Судокрем,засега(успокояват се,но не отшумяват).Тепърва трябва да мина процедура за антидекубитален матрак,а дотогава не зная как да третирам,за да не стане голям и сериозен проблема.Много неща из4етох тук като ваши съвети,но не мога да отсея моя слу4ай.
Какви лепенки да купя,кой вид са подходящите за нас,обезателни ли са в този стадий,да продължа ли със Судокрем,да ползвам ли талк и как да го нанасям,с какво да хигиенизирам?
Също ще бъда благодарна,ако ми пишете как да се справям с отказа от храна(вода приема)
По повод обезболяването,ако ми дадете съвет,ще съм благодарна!
Благодаря!
sbs

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Мар 15, 2017 12:27 pm

Здравейте,
Съжалявам за създалото се положение с майка ви. Тя се нуждае от комплексна палиативна грижа, която да се съсредоточи върху всички проблеми поставени от вас - а те не са малко. Такава институция у нас няма и тези хора са оставени почти на произвол и всеки да се спасява сам. Би било чудесно да има подобни клинични пътеки, но те са недофинансирани и никоя болница не разкрива подобни отделения. Наистина жалко, особено на фона на стотиците милиони, които се дават са онкология/химиотерапевтици и т.н., а хората накрая страдат от точно такава липса на палиативна и съпътстваща грижа......
Аз нямам практиката да извършвам "виртуални прегледи", но можете да се свържете с мен и да обсъдим възможните съпътстващи грижи. Ще се опитам да ви дам конкретни препоръки по телефон/имейл.
Кураж!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот sbs » Сря Мар 15, 2017 5:22 pm

Благодаря,Ви сърде4но за отговора!
Про4етох го със сълзи,защото нито майка,нито аз заслужаваме тази съдба...........
Това,4е сме от провинция допълнително ни изолира от специалисти.
Кажете ми моля Ви на какъв мейл да пиша и по кое време е удобно да звъня?
На мене ми е по-удобно 4рез мейл,за да мога да го препро4итам.
Благодаря още веднъж за отзив4ивостта!
sbs

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Мар 17, 2017 10:23 am

Вижте линковете в подписа ми:
www.zdraveigp.com
zdraveigp@yahoo.com
тел. 0887525176
Поздрави!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Предишна

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!