декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес улкуси

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Re: декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес ул

Мнениеот analgin » Съб Ное 24, 2012 5:44 pm

здравейте!За съжаление татко почина на 20.11.Личният лекар каза,че от пневмония/
analgin

Мнениеот nayada » Пон Ное 26, 2012 12:01 pm

Съжелявам!Всичко добро в желая.
nayada

Мнениеот vasil62 » Вто Яну 08, 2013 10:17 pm

Здравейте! Майка ми ( в момента е на 80години) падна и си счупи бедрената кост в края на октомври 2012 г. Направена и бе операция с поставяне на пирон Fi-naill. Освен това има диабет тип 2 с кръвна захар от 8 до 10. Вследствие на залежаването и диабета се получиха декубитални рани на седалището и на петата на оперирания крак. Първата рана заздравя преди повече от месец. При втората-на петата първоначално се образува мехур, който като се спука, изтече кървавоподобна течност. Преди около месец изрязах с ножица мъртвата кожа и направих превръзка с Вишневски мас. Сменям превръзката през 3 дни. Получило се е едно черно петно с неправилна форма, с размери на монета от 2 стотинки. Първоначално бе хлътнало, напоследък стои наравно с кожата. Понякога я боли, но не е много болезнено. Майка ми се движи с помощта на проходилка, а като спи се обръща настрани и по гръб, така че предполагам, че основната първопричина -залежаването е отстранена. От тогава мина повече от месец, а размерите на петното стоят непроменени. Във форума няма възможност да прикача снимка на раната. Търся съвет, как да продължим лечението.
vasil62

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Яну 09, 2013 12:23 pm

Здравейте,
Ако некрозата на петата е черна и суха/мумифицирана, т.е. т.нар "есхара", препоръката е да се третира само със сухи неоклузивни превръзки. Това могат да бъдат сухи марлени компреси, върху които не се слага нищо. Фиксират се рехаво с пластир, така че да не "запарват" мястото и да позволяват на влагата да се изпарява. Ако "петното" е черно, стабилно, сухо, със стабилни ръбове и незачервена околна тъкан, може да се ползват директно дебели вълнени чорапи без да се слага компрес и да се маже нищо. Сменят се ежедневно - трябва да са чисти и сухи. Целта е тази есхара да се запази възможно най-дълго време суха и в един момент "сама да се отлюспи" от регенериращата под нея тъкан. Петата е място с лошо кръвоснабдяване и директно контактува с костната подложка на петната кост, така че ако се "отвори и изреже", често възстановяването е по-бавно и лошо. Съвременните препоръки за стабилна черна суха есхара на петата са: тя да се остави възможно най-дълго време суха и интактна, НО появи ли се белег за размекване, "втечняване", сива "пихтиеста" маса с лоша миризма, инфекция, зачервяване и т.н. мястото трябва да се обработи хирургично и да се ползва влажно ранево лечение.
Можете да ме потърсите за консултация на посочените в контактите телефони - искрено ви желая успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот nikira » Вто Фев 05, 2013 12:42 pm

Здравейте на всички,
благодаря на д-р Петров за изчерпателната статия, която прочетох внимателно.
Тъй като скоро преминах по този път за мой близък, бих искал да споделя с вас малко информация, относно антидекубитален дюшек.
Оказа се, че дюшека може да се получи безплатно. Достатъчно е човек да е лежащо болен.
Ето какво научих: Средства за закупуване на дюшек се полагат на лежащо болни поради: неврологични, онкологични заболявания и хирургични интервенции вследствие на което лицето е в невъзможност да става и/или се залежава в една и съща поза. Безплатното получаване става чрез получена от Агенция соц. подпомагане парична помощ. За целта трябва да се представи протокол от лекарска комисия (в случая неврологична или хирургична) – аз го извадих от хирургична, тъй като се касае за онкоболен, в който има предписано помощно средство (дюшек, или/и други такива), от които близките на лицето се нуждаят за неговото обслужване, както и подписана от болния или негов пълномощник молба по образец – имаше я в агенцията. Аз минах по целия този път. Оказа се обаче, че процедурата отнема доста време (на мен лично - 2 месеца) - време, което не можех да чакам и за това взех от същото място дюшек срещу депозит, който доплатих, когато получихме сумите за помощни средства. Има интересни факти около въпросните комисии, които не бих искал да излагам тук. За повече информация - на лични. За раните ни помогна крема от Костинброд, за който има доста информация в интернет.
Дано съм бил полезен поне на един!
nikira

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Фев 06, 2013 5:57 pm

Благодаря на nikira за информацията,
Нядявам се да не е с чисто рекламна цел. Обикновено ЛКК комисиите са "вързани" чрез комисионни към фирмите за помощни средства, т.е. ако документите ви се обработят от фирма, тя ще ви "уреди" по-бързо минаване през ЛКК. Макар и порочна, тази практика все пак работи в ползва на пациентите, защото помощните средства се получават малко по-бързо. Цялата ситуация е меко казано "жалка", защото помощните средства са нужни обикновено веднага, а се получават след около 2-3 месеца - често когато вече няма нужда от тях. Така се нарушават основни човешки права на своевременна помощ, но това не трогва никого, вкл. социалното министерство, различните пациентски и НП оганизации. Лекарите и фирмите също явно са доволни от статуквото, защото си получават съответно комисионните и субсидиите.
Напомням, че нито антидекубиталните дюшеци, нито митични забъркани в дом.условия кремове са панацея. Всяко средство си има своето място в лечението на една рана, включително и природни и народни лекове. Мерките обаче трябва да са комплексни и индивидуални според конкретната рана и съпътстващите заболявания на пациента.
Поздрави!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот nikira » Пон Фев 11, 2013 3:42 pm

Влючвам се отново,
както вече писах .. въпроса с лекарските комисии е доста интересна тема (поне там където аз минах), няма да споменавам за сега къде, като според мен "вързани" е много меко казано. Аз лично бях подложен на тотален натиск - от къде да получа нещата "бързо" и т.н. Но не мисля, че тези коментари са за тук. В крайна сметка - когато човек знае какво иска има начин да го получи.
Усмихнат ден на всички.
nikira

Мнениеот tihogr » Сря Окт 09, 2013 12:42 am

Баща ми е на 63 години и има диабет. Не е на инсулин, а пие Metfogama за кръвната захар. Преди около месец и половина два разви гангрена на левия крайник и нещата бяха доста напреднали, и имаше голяма вероятност да се ампутира крайника. След едномесечен престой в Пирогов и няколко операции в гнойно-септична хирургия нещата се овладяха и се размина само с ампутация на големия пръст на крака. Изписан е някъде от преди 6 дена и сега се борим със следоперативната рана. Трябваше да ходи в пластична хирургия, но просто много му се събра и го изписахме естествено по негово настояване. Молбата ми е, ако може да помогнете в лекуването на въпросната рана. Тя е дълбока (вижда се месото) и си е като разрез над глезена повече от 20 см., не е и тясна, както и продължава и по самото ходило. Разбрах, че тези рани зарастват много трудно (особено при диабетици и хора на възраст). От там ми казаха да пие каквото си е пил до сега да си продължи и превръзки с йодасепт, а той е пил само Metfogammata. Там са му давали за разреждане на кръвта мисля Клексан (инжекционен разтвор), антибиотик Аугментин 3x1.2, обаче да продължи ли с антибиотика и да му взема ли нещо друго за кръвта като Агапурин? Човека е спортна натура и е здрав физически, няма други съпътстващи заболявания, няма алергии. Въпроса ми е, ако може да ми предложите адекватен начин за лечение на тази рана за да не се лутаме и губим излишно време и средства.
Изобщо не съм сигурен, че с промивки с кислородна вода и след това течен йодасепт ще се оправи, както и от време на време NEPROLISIN, като при използването му оливахме раната с физиологичен разтвор, както пишеше в неговата си листовка, но след това като създадохме такава алкална среда, като че ли се появиха като гнойни налепи тук там, ако е изобщо такова.
От там са му казали за промивки и с ХИБИТАН, но доколкото видях трудно се намира и е скъп.
Знам, че ще кажете, че без лекар няма да станат нещата, но просто човека си е на село и няма как постоянно да идва хирург или там какъвто специалист трябва, но за 1-2 пъти може да се измисли нещо.
Той иначе си следи кръвната захар, спазва диета, температура мери.
Моля някой да помогне с нещо като програма за лечение на това нещо за да не се лутаме и да изпуснем раната, и да се влошат нещата. Аз съм достатъчно грамотен за да се справя от там нататък. Четох много по тези въпроси, но има много начини за лечение на тези рани и човек се обърква и не знае към кое да се насочи, а времето си тече и не се знае накъде ще отидат нещата.
Просто ми трябва някаква правилна стратегия за действие: с какво да бъде (NEPROLISIN ли, Вишневски, разни други мехлеми, гелове, готови превръзки сребърни или други, за промивки какво да избера, имам и вариант цяла билкова програма за това нещо, да пие ли задължително нещо за разреждане на кръвта, от антибиотик има ли нужда, как да разпозная инфекция, ако има освен по температурата и още много други въпросителни)???
tihogr

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Окт 09, 2013 12:26 pm

Здравейте,
Може да ми се обадите на посочените в подписа ми контакти, за да обсъдим възможностите. Ще помогна с каквото мога.
Поздрави!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот aHHa » Съб Юни 14, 2014 1:00 am

Здравейте,баба ми(над 90 год.) счупи бедрена кост. В болницата направи и бъбречна недостатъчност,при което беше на хемодиализа 5 дни. В следствие на това се появи рана на опашната кост. Кракът е опериран и сякаш той се оказа причина,но и най-малкия проблем по настоящем. Раната расте,полагат се нужните професионални грижи от специалисти,изрязва се мъртвата кожа,лежи на антидекубитален дюшек,с катетър е, но не помага и това,че баба не съдейства като не 'позволява' лежане на една страна,издебва и се обръща. С кръвно,сърце е добре. Храненето е безразборно,яде й се все сладко,а споровете са ужасни. Моите родители се грижат,но вече изнемогват. Изчетох началната информация, много детайлна и полезна! Но питам следното- каква е перспективата? Докога ще расте раната,какво може да се случи..в момента е колкото юмрук и е стигнала до опашната кост....не мога да си представя да стане още по-голяма...Така е вече месец,но колко може да продължи,при положение,че баба не помага особено. И какво ще посъветвате относно храненето? искрено благодаря,дори само за информацията,която прочетох!
aHHa

ПредишнаСледваща

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!