декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес улкуси

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Re: декубитални рани/язви/рани залежаване/декубитуси/прес ул

Мнениеот nayada » Пет Юли 22, 2011 1:05 pm

здравейте.много ви благодаря за изчерпателния отговор!Ние се консултираме с хирург,който идва на място и наглежда раната,почиства я,и се консултираме за лечението и вида на препарата с който да лекуваме.при първата поява на раничката,препоръката беше за сребърните марли на HARTMANN.наистина с тях видяхме голямо облекчение и раната мина много бързо.Понеже преди да почнем лечение с тези марли,ползвахме йодасепт,вишневски и още един продукт за лечение на рани,във вид на мазило и нямахме никакъв резултат!Благодаря още веднъж,ще пиша отново какво се случва с "нашата" рана за да сме от полза.
nayada

Мнениеот nayada » Пон Авг 15, 2011 4:06 pm

здавейте отново.какво ли не опитахме,но ние нямаме напредък.моля някой би ли ми обяснил как точно да използваме този декубативен кръг,понеже нашата рана не е точно на опашната кост а е на дупето на едната страна.и какъв размер точно трябва да купим.закупихме най малкия размер,40 см външен диаметър и 13 см вътрешен диаметър но не ни върши работа.и ако може да ми обясните как да използваме грануфлекс мазило.благодаря ви много предварително.
nayada

Мнениеот ZdraveiGP » Вто Авг 16, 2011 12:45 pm

nayada написа:здавейте отново.какво ли не опитахме,но ние нямаме напредък.моля някой би ли ми обяснил как точно да използваме този декубативен кръг,понеже нашата рана не е точно на опашната кост а е на дупето на едната страна.и какъв размер точно трябва да купим.закупихме най малкия размер,40 см външен диаметър и 13 см вътрешен диаметър но не ни върши работа.и ако може да ми обясните как да използваме грануфлекс мазило.благодаря ви много предварително.

Здравейте отново,
Използването на антидекубитални рингове/кръгове не се препоръчва вече - особено във вашия случай с периферна на седалището рана. Те облекчават една зона, но изключително влошават кръвоснабдяването на съседните. Най-доброто си остава комбинация от антидекубитален дюшек, често въртене и смяна на позицията с възглавници под гърба и между краката. Грануфлекс паста регулира влажността на раневата среда, като в някаква степен поема излишния ексудат, хидроколоидните й съставки предпазват дъното и ръбовете на раната от травмиране и "запълват" неравностите в раната, за да не "хлътват" поставените отгоре подходящи превръзки. Има и Грануфлекс гел, който е хидрогел и се използва предимно за автолиза и "самопочистване" на раната. Ползването на двата продукта зависи от типа рана и съответната обработка, както и от типа на използваните превръзки.
Резултатът зависи както от състоянието на раната, обработката и продуктите за ранево леченеие, така и от състоянието на организма като цяло - ако се лекува само раната, без да се обърне адекватно внимание на съпътстващите заболявания, хранене и прием на течности ефекта е несигурен и нетраен.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот nayada » Сря Авг 17, 2011 2:15 am

здравейте.много благодаря за отговора.да,вече ползваме този вид дюшек,и се грижим както за външното състояние на организма така и за вътрешното.т.е. взимаме за имунната система препарати и билки,витамини и т.н.да разбирам ли обаче да прекратяваме ползването на този кръг?имаме декубативна възглавница за седене,да я ползваме ли нея?иначе седим" на дюшека. и как точно да слагаме тези възглавници между краката,в легнало положение ли само или и в седнало и къде точно.?благодаря ви за консултациите.
nayada

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Авг 17, 2011 10:41 pm

Съжалявам, но едва ли мога да бъда по-подробен, без дори да съм прегледал пациента - консултациите във форума са само за насока, не за лечение "по интернет". Доколкото останах с впечатление, има колега, който се грижи за раните - всичко това би трябвало вече да ви е обяснено. При желание за второ мнение, винаги можете да се свържете с мен на посочените контакти.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот slaveq » Вто Май 01, 2012 10:56 pm

Здравейте от скоро имаме проблем,баба ми претарпя операция и се залежа.НА седалището и се появи рана и то доста голяма и покафеня отватре .Какво можем да направим, за да се излекуват раните.Предварително Ви благодаря
slaveq

Мнениеот nayada » Чет Май 03, 2012 1:39 am

здравейте.отдавна не съм писала какво се случва с нас.малката рана,за съжаление се превърна в голяма и цяла зима се лекувахме от нея!големи мъки,но и големи усилия положихме и сега сме вече добре.държа да отбележа че има много лекарства които ги препоръчват за декубитални рани а всъщност няма никакъв ефект от тях.за съжаление човек докато не се сблъска с подобен проблем изобщо не е на ясно какво и как трябва да се прави,а при този вид рани всичко е много специфично!желая успех и много търпение на всички които имат този вид проблем.
nayada

Мнениеот ZdraveiGP » Съб Май 05, 2012 8:06 am

slaveq написа:Здравейте от скоро имаме проблем,баба ми претарпя операция и се залежа.НА седалището и се появи рана и то доста голяма и покафеня отватре .Какво можем да направим, за да се излекуват раните.Предварително Ви благодаря

Здравейте,
Погледнете първите постове по темата - ще намерите полезна информация относно декубиталните рани. Най-важният момент е профилактиката. При вече появила се рана, особено с некроза/"кафяво петно"/ поне веднъж раната трябва да се обработи от лекар или медицински специалист по ранево лечение. Необходимо е да се отстрани некрозата и да се предпише подходящ режим и алгоритъм на обработка със съответните за раната средства за ранево лечение. Тези средства са много и са различни за различните типове рани - по-добре се свържете с лекар, който да направи преглед, оценка и обработка на раната и да ви предпише нещо конкретно като терапия, отколкото да дадете парите си за неподходящи за раната продукти. За съжаление, средствата за ранево лечение не са никак евтини.
Искрено ви желая успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот analgin » Пон Ное 19, 2012 11:57 am

Здравейте!Д-р Петров,изчетох всички ваши обяснения за декубиталните рани-много подробно и добре обяснено,но от това не ми става по-леко и лесно.Баща ми е с прекаран инсулт-2002г.,раздвижихме го,но е с катетър от който почти непрекъснато му течеше кръв.Много доктори се извървяха в къщи,но никой не можа да помогне.В следствие на това татко получи анемия и личният лекар му даде направление за преливане на кръв.На 17.09.2012г. го приеха в хематологично отделение.преляха му кръв/3 банки/и ни го върнаха с декубитални рани.Всичко това става в Стара Загора.Аз не живея там ,всеки месец ходя по 1 седмица да помагам на майка ми.Тя извика хирург,който уж да обработи раните/те са в седалищната област/.Взел 50лв. без нищо да направи и казал на майка да маже с кислородна вода и бионект крем.Разтърсих се и аз и намерих друг хируг,дойде в къщи видя раните,каза че са за болница,но да не го караме там,защото щели да го уморят/поне пари не ни взе/През това време всеки ден идва жена,която промива раните с йодасепт и ги пръска с Цикатридина-ужасно скъпо ни излиза,но няма ефект.Баща ми има силни болки,не дава да го масажирам по тялото,не може да спи вече.Всеки лекар,който идва у нас казва,че той умира .Подготвени сме за това,но не искам да умира в тези ужасни мъки.Не знам какво да направя,лекарите само вдигат рамене,а него го боли.Не заслужава такава агония.Моля ви дайте ми съвет какво да правя,към кого да се обърна,мога ли да му купя от превръзките,за които обяснявате.Знам,че трябва хирург да каже от кой вид да са,но те хирурзите ......Раните са дълбоки 2-3см и диаметър 6-7 см,инфектирани/спря да тече гной,но миришат много лошо/.Четох за превръзки Аскина калгитрол Ag.Може ли да ми кажете дали ще помогнат.С какво да мажем за да започнат да зарастват раните.
analgin

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Ное 21, 2012 9:26 am

Здравейте,
За съжаление, лечението на подобен тип рани е трудно и продължително. Не става въпрос да се "изсипят" наведнъж някакви средства, защото нито един продукт за рани не е панацея, колкото и да е скъп и добре рекламиран. Трябва да се наблегне основно в две направления. Профилактичните мерки, подробно описани в горните постове /адекватно лекуване на съпътстващите заболявания, антидекубитален дюшек, масажи с ревулзивни средства и емолиенти, сменяне на позицията през 1-2 часа и "въртене" в леглото, адекватно лекуване на анемията, прием на много течности и т.н./ Във вашия случай, за предотвратяване на болката може да се използват локални средства, примерно лидокаин маз 5% при смяна на превръзките, както и аналгетици през устата, ако основните заболявания го позволяват. Аналгетиците са основно два вида - "стандартни" нестероидни противовъзпалителни средства от рода на парацетамол, ибупрофен и т.н. и "опиоидни аналгетици", които са "по-силни" - трамадол, оксикодон, дихидрокодеин и т.н. Опиоидните аналгетици се изписват на специални зелени/жълти рецепти - питайте личния лекар за подобен вариант. Вярно е,че към тях може да се развие привикване, но това не трябва да е съображение във вашия случай - важното е човекът да не страда от непоносими болки. След като се почне приема на някакъв аналгетик, вече може да се направи по-щателна обработка на раните. Идеалния случай е да се "изреже" ако има мъртва тъкан. Ако няма такава възможност, превръзките за които споменавате са добър продукт, но ако не се контролира от медицински специалист какво точно се случва, ефекта може да е негативен. Превръзките от този тип се комбинират добре с хидрогел или ензимен препарат за некролиза/разграждане на мъртвата тъкан. За съжаление няма как да се даде конкретен съвет без участието на лекар в процеса - каквото и да ви предложи някой в интернет, това може да е помогнало в неговия си специфичен случай, а на вас да причини вреда. Свържете се с мен по телефона, за да обсъдим проблема конкретно и да ви дам някои насоки.
Искрено ви желая късмет!

информация по ключови думи
декубитални рани, декубитални язви,
декубитуси, рани от залежаване, прес улкуси, пролежка, декубитус рана, язва,
рани пролежка, decubitus, press ulcers, декубитус, рана, язва, декубитална, улкус, улкуси, рани, язви, превръзки за рани, превръзки за декубитални рани, превръзки за декубитус, превръзки за декубитална язва, раневи превръзки, продукти за ранево лечение, лечение на рани, рани лечение
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

ПредишнаСледваща

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!