talasemia ili zhelqzodeficitna anemia ?

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

talasemia ili zhelqzodeficitna anemia ?

Мнениеот geri » Пон Авг 24, 2009 2:14 am

Zdraveite! Izvinqvam se purvo za latinicata, no nqmam kirilica na tozi kompuitar. Iskam da Vi popitam za razchitane na izsledvaniq, tui kato pri nqkolko konsultacii mi bqha dadeni razlichni predpolojenia. Po princip predi 8 godini, kogato bqh na 15, imah nisyk hemoglobin i zhelqzo. Diagnozata beshe zhelqzodeficitna anemia, pih Maltofer nqkolko meseca i Hgb se vdigna do kum 100.
Predi 2 sedmici mi praviha profilaktichni izsledvaniq i se okaza, che pak imam mnogo zanizheni niva na Hgb i zhelqzo, no edna lekarka izrazi sumnenie za talasemiq. Hematologyt, pri koito me prati, obache surzhi na anemiata i poneje 2 sedmici Maltofer ne pomognaha da se vdignat nivata, sega mi vlivat Venofer - 5 ampuli sa predpisani za 5 dni. Drugata lekarka obache durzhi da si napravq izsledvaniq za talasemiq. Eto i rezultatite ot izsledvaniqta:

HGB - 58 ot ( 120-160 )

RBC - 5.25 ot ( 3.7-5.3 )

HCT - 22.8% ot ( 37-54 )

WBC - 4,05 ot (3.5 -10.5)

MCHC - 253 g/l ot (310-360)

MCH - 11 pg ot (26.0-32.0)

MCV - 44 fL ot (80 -92)

PLT - 463 G/L ot (140-440)

MPV - 7.4 fL ot (8-15.0)

RDWc% - 27.4 %

LYMF - 2.28 G/L ( 1.3 - 4 )

GRAN - 1.42 ( 2.5 - 7.5 )

MID - 0.34 G/L

LYMF% - 56.4 ( 20 - 45 )

GRAN% - 35.2 ( 50-70 )

Total Bili 15.5 mcmol/l (3.4 -21)
Direct Bili 4,1 mcmol/l (0.8 - 8.5)
FE - 0.5 mcmol/l (6.3 - 30.1)

Kakva e Vashata precenka? V momenta ne razpolagam s pulnite rezultati ot PKK predi 2 sedmici, samo pomnq, che Hgb beshe pak 58, a Zhelqzoto - 1.1 mcmol/l. Kakvo shte me posuvetvate?
Blagodarq predvaritelno!
geri

Re: talasemia ili zhelqzodeficitna anemia ?

Мнениеот ZdraveiGP » Вто Авг 25, 2009 8:35 am

Здравей,
Изследванията ти подсказват тежка желязодефицитна анемия - предполагам се лекуваш в болнично заведение с такива стойности на хемоглобина. Хематологът несъмнено е направил и други изследвания, като морфология ДКК и т.н., така че има основание да поддържа тази диагноза - особено с такива ниски стойности на желязото.
Ако в следствие таласемия имаше такива стойности на хемоглобина - това неизменно се свързва с голяма хемолиза/разпад на еритроцитите/, което пък се отразява на количеството на билирубиновите фракции/които при теб са нормални/ и на желязото/което при теб е в много ниски стойности/.
Нормално е да поискаш по-подробно обяснение от лекуващите си лекари, но не ги противопоставяй по този начин - изкарай курса с вливане на железни препарати и преполагам сравнително скоро нещата ще се нормализират. Пиши какво се случва междувременно.
Поздрави!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот geri » Вто Авг 25, 2009 6:03 pm

Здравейте!
Благодаря Ви за мнението!
Смятам да изчакам до другата седмица, след края на вливанията, и, надявам се, тогава всичко да бъде по-добре. Пък и, предполагам, следващите кръвни изследвания ще покажат как вървя и какво е мнението на лекуващите лекари. ;)
geri

Мнениеот neleta » Сря Окт 14, 2009 10:27 pm

:?:
Здравей geri,
какви се резултатите след вливането на желязото? Как се чувсваше преди с много ниския хемоглобин? Освен замайване, бърза умора, притъмняване-чувстваше ли нещо по-лошо,т.е как се справяше в ежедневието?Мога да питам още много, защото и аз имам подобен проблем.
Чувствам се добре с хемоглобин около 8., при стойност 4,5 ме приеха в болница, при стойности около 13 не се чувствам добре.
neleta

Мнениеот geri » Чет Окт 15, 2009 8:45 pm

Здравей!
Ами добре се чувствам, първите дни след лечението не толкова добре, но предполагам е нормално. Все пак много рязко ти вдигат хемоглобина, пък малко или много организмът се е приспособил и така ;-)
Иначе аз вече съм с хгб 100 и желязо 20, предполагам ти желязото имаш в предвид с тези стойности. Вече 15 дни съм малко на Малтофер. Обаче проблемът е, че последните дни пак усещам замайване..;( Не знам защо. Скоро, като привърша опаковката с Малтофер, пак ще отида на изследване. Междувременно, направих и електрофорезата, за всеки случай. Защото ми го вкараха в главата и не мога да спра да мисля "ами ако все пак" ;-) Не боли да пробвам, пък и така ще знам със сигурност, че не е това, например и ще се търсят други причинители на това сваляне на желязото...Особено, ако пак е паднало ;-(( И така ;-)
geri

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!