установяване на таласемия при малко дете

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

установяване на таласемия при малко дете

Мнениеот Jenia » Пет Авг 14, 2009 1:07 pm

Според личната ми лекарка има вероятност малката ми дъщеря да е с таласемия. Ето резултатите от кръвните изследвания. Детето е на 1 год. и 1 месец. Имам ли повод за притеснение и до колко е вероятно детето да е с таласемия. Нито аз, нито мъжът ми знаем за случаи на таласемия в семействата си.

HGB ( Хемоглобин ) 104 g/L М (135-180 ) Ж ( 120-160 )

RBC ( Еритроцити ) 5.61 T/L М ( 4.4-5.9 ) Ж ( 3.7-5.3 )

HCT ( Хематокрит ) 0.32 L/L М ( 0.4-0.53 ) Ж ( 0.36-0.48 )

WBC ( Левкоцити ) 7.0 G/L 3.5 -10.5

MCHC ( ср.конц.на Нgb в еритр ) 322 g/l 300-360

MCH ( ср.Hgb съдърж. в еритр. ) 18.5 pg 27.0-33.0

MCV ( ср. обем на еритроцитите ) 57.5 fL 82.0 -96.0

PLT ( Тромбоцити ) 301 G/L 100-440

MPV ( ср.обем на тромбоцита ) 8.3 fL 7.5-11.0

RDW% ( Девиация на еритр. р-ие ) 18.3 % 11.6 - 15.7

LYMF ( Лимфоцити - бр ) 3.7 G/L 0.9 - 5.3 ( 1.3 - 7.4 за деца до 4 г. )

GRAN ( Гранулоцити - бр. ) 3.0 G/L 1.3 - 7.4 ( 0.9 - 5.3 за деца до 4 г. )

MID ( Междинни по обем клетки - бр.) 0.3 G/L

LYMF% ( Лимфоцити - % ) 53.40 % 20.0 - 50.0 ( 50.0 - 70.0 за деца до 4 г. )

GRAN% ( Гранулоцити - % ) 42.40 % 30.0 - 70.0 ( 20.0 - 50.0 за деца до 4 г. )

MID% ( Междинни по обем клетки - % ) 4.20 %

Хемоглобинови фракции *
Профил Виж по-долу

Hb A1 95.2 % 95 - 99

Hb A 2 4.8 % < 3.2

Hb F * % < 2.0
Jenia

Re: установяване на таласемия при малко дете

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Авг 14, 2009 2:01 pm

Здравей,
Да - има основание да се предполага минорна форма на бета-таласемия в конкретния случай.
Виждам, че сте направили и съответната електорфореза на хемоглобин - може да допълните и с морфология на еритроцити, направена и разчетена от лабораторен лекар.
Не се притеснявайте толкова - може да намерите и тема в нашия форум
Поздрави!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Jenia » Пет Авг 14, 2009 3:08 pm

Благодаря за отговора. Днес се обадих и в клиниката по детска хематология във Варна(пусти притеснения :oops: ). От там ми казаха, че детето е твърде малко за коректни резултати от електрофорезата и ме посъветваха да повторя изследванията след навършени година и половина. За да не товаря излишно детето с нови изледвания до тогава, но и за да съм спокойна мисля с мъжът ми да си направим електрофореза на хемоглобина.
Jenia

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Авг 14, 2009 3:54 pm

Това е добро решение - наистина резултати в такава възраст се интерпретират трудно - хубаво е да се изследвате и вие, за да се види откъде евентуално е наследена тази генетична анемия - направете непременно и едно ПКК /пълна кръвна картина/ с морфология на еритроцити + желязо и ЖСК, заедно с електрофорезата - това би дало наистина пълна картина.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Jenia » Пет Авг 14, 2009 3:56 pm

Сетих се да питам и още нещо. След като видя резултатите, личната лекарка препоръча детето да пие витамини и малтофер. Само че нали при таласемия подолни препарати като малтофера са противопоказни. Има ли смисъл въобще нещо да приема детето и тези изследвания дават ли основание да мислим и за желязодефицитна анемия.
Jenia

Мнениеот Jenia » Пет Авг 14, 2009 4:01 pm

Ставам досадна, но въпросите ми просто изникват един след друг :oops: За изследванията, които ние ще си направим- ясно. Направи ми впечатление, че нивото на еритроцити на малката е по- високо, това нормално ли е? Освен това искам да допълня, че детето е основно на кърма. Не проявява голям интерес към твърда храна, а предпочита кърменето. Този факт може ли да окаже влияние върху резултатите? И естествено, ако нашите изследвания не покажат наличието на таласемия в един от родителите, какво трябва да изследваме на детенце.
Jenia

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Авг 14, 2009 4:39 pm

Можете да давате витамини, но не ми се струва удачно даването на желязосъдържащи препарати априори, без да е уточнено състоянието - на тази възраст вече би трябвало да сте почнали със захранването и месни продукти/протеини, ако не сте, в бъдеще ще почнете, така че желязото детенцето ще го усвои натурално от там/кърмата също съдържа нужното. Желязодефицитната анемия има подобна констелация - хипохромна/микроцитна, но на натривка/морфология на еритроцити се виждат и други белези - пойкило, анизоцитоза, таргетни клетки и т.н./затова ви препоръчах и морфология на еритроцити като част от диагностикума/ - осен това тази електрофореза е клоняща към минорна форма - разбира се на тази възраст, феталните хемоглобини все още играят роля, така че наистина не се знае още.
Относно вашите изследвания - ако всичко е наред - има голямо основание да се счита, че и при детенцето ще е така - рядко има по сложни форми на унаследяване, но обикновено поне при един от родителите е налице подобно състояние.
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Jenia » Пет Авг 14, 2009 5:05 pm

Благодаря Ви. И за компетентното мнение, и за търпението.
Jenia

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!