Стомашни проблеми

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Стомашни проблеми

Мнениеот krasi65 » Вто Мар 06, 2012 1:26 pm

Здравейте! Чета вашия чудесен форум от доста време, но едва днес се регистрирах с надеждата да отговорите и на моя въпрос. От известно време изпитвам болка в стомаха и малко надолу в дясно под ребрата. Болката не е постоянна и не е силна, по-скоро усещам мястото там твърдо. Работата ми е такава, че цял ден съм седнала и тогава усещам това втвърдяване най-силно. Нямам киселини, на 2-3 пъти само ми се случи да ми се гади. Посетих гастроентеролог и след като ме видя на ултразвук ми каза, че трябва да ми се направи гастроскопия. Изпитвам ужасен страх от това изследване,изчетах всичко написано в нета за него. От няколко месеца вдигам кръвно, имам проблем и с нервите, невроложката ми предполага, че и болките в стомаха са на нервна почва. Въпросът ми е няма ли някакво друго изследване, което да покаже какъв е проблема и ако се налага след това да се прави гастроскопия. В листа лекарят ми е писал "хроничен гастрит". Моля Ви за мнение или някакъв съвет. Благодаря ви предварително. Бъдете здрави!!!
krasi65

Re: Стомашни проблеми

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Мар 09, 2012 9:40 pm

Здравейте,
Вашите оплаквания са малко неспецифични, но първото, което идва наум е проблем с жлъчката, черния дроб или стомаха и дуоденума. Всяко едно заболяване на тези органи може да даде оплаквания подобни на вашите. Друг вариант е т нар "предадена болка" от проблеми с друг орган, който може да има съвсем различно положение. Вече сте били при гастроентеролог - предполагам че той е прегледал внимателно областта, пуснал е изследвания на кръв и урина, направил е ехография на коремни органи и е отхвърлил най-честите заболявания на жлъчка и черен дроб. Няма по-добро изследване за състоянието на хранопровод и стомах от фиброгастроскопията. Алтернатива, но с много по-ниска информативност е обикновено рентгеново изследване с контраст/бариева каша.
Няма какво толкова да се страхувате от ФГС - в повечето случаи се прави с обща анестезия и няма да усетите нищо. Дори и да се направи без анестезия, не е нещо нетърпимо и всеки може да го понесе - в крайна сметка важно е да си решите проблема и да се знае какво се случва в хранопровода и стомаха + да се направи биопсия и тест за Хеликобактер пилори.
При всички положения се нуждаете от минимум изследвания от ПКК, чернодробни и холестазни ензими, билирубин и евентуално хепатитни маркери + общо химично на урина.
Това "втвърдяване", което усещате е малко странно, но ако няма външна проява и на ехограф не се вижда нищо, може да е по-скоро субективно усещане от прекалената заседналост. Помислете и за проблеми с гр.стълб и синдроми на притискане на нерви или пък някакъв вид плексит в дясно - болката може да има точно такава характеристика като вашата - можете да поговорите с невролога за това.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот mariq6508 » Пет Мар 09, 2012 10:12 pm

Здравейте, искам да ви попитам ако някои може да ми помогне.Проблема ми се появи в началото на декември месец.Правих си ренгенова снимка със каша и ми казаха, че имам гастродуоденит - кръв и урина бяха добре.Изписаха ми панразол,пих го около 40 дена и оплакванията ми спряха.След известно време започна отново този дискомфорт във стомаха- в горната част на стомаха започнаха отново болки да имам постоянно, взех си отново панразол за 10 дена но ефект нямаше.Рових се из интернет и си купих омепразит пих го 3 седмици и го смених със контролок че бил по хубав един доктор. ми каза. Ефект нямам от толкова време - болките си стоят постоянно, и незнам какво да правя вече,защото съм изпила толкова много лекарства а накрая нямам ефект.Ще съм много благодарна ако някои ми пише.
mariq6508

Мнениеот ZdraveiGP » Съб Мар 10, 2012 11:51 am

Здравейте,
Изпили сте достатъчно лекарства от тази група, може би в максимална доза и за достатъчно дълъг период от време. След като нямате подобрение, трябва отново да посетите гастроентеролог, който отново да ви прегледа, да назначи изследвания, да направи ехография на коремни органи и ФГС с взимане на биопсия от хранопровод и стомах + тестуване за Хеликобактер пилори.
Както споменах и в горния пост, ФГС е стандарт в диагностиката на храносмилателната система - рентгеноконтрастното изследване е много по-ниско информативно.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот mariq6508 » Съб Мар 10, 2012 6:07 pm

[size=50]Blagodarq vi za otgovora, сега ще ви разкажа малко по подробно за проблема които имам, нo 4estno da vi kaja xi4 ne mi se hodi pak na lekar,pisna mi.Minalata godina imax problemi sas debeloto 4ervo,postoqnni bolki ot lqvata strana na taliqta otpred posle i ot dqsno sa6to.Pravix si kolonoskopiq (avfyst na 2011) i mi kazaxa 4e imam samo xemaroidi i mi predpisaxa xysk ,4e ne mojex da xodq do WC.Sled okolo 7-8 meseca oplakvaniq postoqnni-pazix dieta, pix jalt kantarion i malko zirid i biobalans izpisani ot dr.lekar i az kadeto sam se rovila iz internet mi minaxa,sega rqdko se sly4va da me nabolqva.Tozi broblem sas stomaxa mi se poqvi sled kato otidox na edna konsyltaciq sas lekar gastroenterolok za tezi bolki ot lqvo mi kaza da si vzema motiliym,komforte i probiotici lineks,i sled 2-3 dena zapo4na da me boli stomaxa mnogo, i gi sprqx. I taka se za po4na - moq problem, koito vi spomenax. Sega se 4ydq samo dali da prodalja kontrolok ili da si mina na omeprazid - koito 4etox 4e moje da se pie i pri gastrit. Az si proda javam da piq jalt kantarion,vzex si i sysamov taxan. Nqmam kiselini da kaja. Dekemvri sam si pravila vsi4ki izsledvaniq za krav i yrina - nared bqxa,i na exografa be6e vsi4ko nared.
Na rengena sega 6te se postaraq da vi napi6a kakvo to4no e izleznalo Хранопровод - нормално широк румен гл.пруни очертания,хомогенно изпълнени с к.м. кардия-б.о. Стомах - нормотопичен с гл.пруни очертания,груп лигавичен релеф.Пилорен канал -пропуска к.м.Булбус дуодени - с пражна анатомична ф-ма и запазен капацитет.Aruqduodeni ? -сгруп лиг. релеф RI данни за хроничен састродуоденит. Извинявам се за някои думи но не мога да ги раз4ета. Може ли отново да изразите мнение за моя проблем, благодаря ви отново
[/size]
Моля спазвайте правилата на форума и пишете на кирилица.
mariq6508

Мнениеот mariq6508 » Съб Мар 10, 2012 10:03 pm

Благодаря ви за отговора, сега ще ви разкажа малко по подробно за проблема които имам, нo честно да ви кажа не ми се занимава пак със лекари, писна ми. Миналата година цяла та се занимавах пак със лекари гастроентеролози. Имах болки от ляво на талията отпред а после ми се появиха и от дясно. Пренудих се и си направих колоноскопия (август) и излез наха хемароиди, изписаха ми хуск защото не можех да ходя до тоалетната. След около 7-8 мес. тези болки почти изчезнаха, след диета,пих жълт кантарион,зирид и биобаланс. Към края на ноември реших да си направя консултация със лекар гастро - защото ми писна от този дискомфорт изписами мотилиум, комфортекс и пробиотици линекс. Започнах да ги пия но след 2-3 дена започна да ме боли стомаха, (чуствах че когато пия линекса тои ми раздразни много стомаха) така започна проблема със стомаха. Нямам киселини.
Декември си направих всички изследвания - кръв и урина - всичко беше в норма,ехографа излезна и той без проблемен. На ренгена ще се постарая да ви напиша какво излезна, но ще се извиня първо за някои думи които не мога да ги разбера. Хранопровод - нормално широк румен гл.предни очертания, хомогенно изпълнени с к.м. кардия-б.о. Стомах - нормотопичен с гл.предни очертания,груп лигавичен релеф. Пилорен канал -пропуска к.м.Булбус дуодени - с правилна анатомична ф-ма и запазен капацитет. Арисдеодени ? -сгруп лиг. релеф РИ данни за хроничен гастродуоденит. Може ли отново да изразите мнение за моя проблем, благодаря ви отново като се има предвид че съм пила панразол около 40 дена след това пак ми се раздразни купих си го пак за 10 дена, но ефект нямаше,после си взех омепразит за 21 дена и го смених с контролок 40 които го пия от 5 дена
mariq6508

Мнениеот ZdraveiGP » Нед Мар 11, 2012 9:34 am

Здравейте отново,
За да започнете някакво лечение, първо трябва да се установи какво точно ви има - след като сте направили рентгеноконтрастно изследване и се е установил хроничен гастродуоденит, следващата стъпка е да се определи неговата степен на активност, като се направи биопсия и се направи тестуване за Хеликобактер пилори. Това може да стане най-добре, единствено с ФГС. Ако сте Хеликобактер положителна, тогава наред с лекарствата от групата на Контролок, ще трябва да направите и ерадикация на тази бактерия чрез комбинирана антибиотична терапия. Омепразит е "по-слаб" медикамент от Панразол и Контролок. Този тип лекарства обикновено се пият в максимална доза /2 пъти по 20мг/ за 4 седмици и след това 20мг дневно сутрин за още 4. Много важно при всички ИПП/инхибитори на протонната помпа/ е да се пият на гладно, а сутрин поне 1/2ч. преди храна, кафе и т.н. Не ви препоръчвам самолечение - само ще си навредите.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот deniushka » Пон Апр 22, 2013 2:08 pm

Здравейте ! Аз съм момиче на 20 години от Варна . Вече от 2 месеца тичам по доктори .Оплакванията ми са стомашни спазми , повръщане , газове ,обща отпадналост и световъртеж. След множество кръвни тестове за хеликобактер - отрицателни, ми се направи гастроскопия и ми излезе , че имам хеликобактер с обострен гастрит . Смених много доктори и много лекарства сега ми предстои лечение с два антибиотика( оспамокс и лекоклар + некциум 40) за да убием бактерията.Правиха ми снимка на главата ,заради световъртежа.Нямаше нищо обезпокоително.Стомашните болки и повръщане ги разбирам , но има ли някаква логика този световъртеж да се дължи на бактерията ? !! Много съм наплашена и вече отчаяна . Моля за отговори !!!
deniushka

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Апр 22, 2013 4:05 pm

deniushka написа:Здравейте !......

Здравейте,
Световъртежът е много неспецифичен симптом, който може да е причинен от цялото ви общо стомашно-чревно неразположение. Примерно ако сте имали хронично повръщане, диария и някаква степен на обезводняване и загуба на електролити, ако в следствие на гастрита или пък на някакви диети сте развили някакъв тип анемия и от там отпадналостта/световъртежа и т.н. Това би станало ясно при тестване на определени показатели на кръв и урина. При различни неврологични увреди или проблеми на средното и вътрешното ухо/вестибулопатии, световъртежът е първичния симптом, който може да води до повръщане и гастроинтестинални проблеми. Точно както пътуването по море у някои води до упорито повръщане. Все пак, при млади хора с подобни на вашите оплаквания, често причините за световъртеж, особено ако са съпроводени със сърцебиене и прескачане на сърцето, задух и стресово напрежение, се крият в някакъв хормонален дисбаланс - добре би било да се изследва щитовидната жлеза примерно. Възможни са и психо-емоционални причини водещи до дисбаланс във вегетативната нервна система/вегетодистония. След като е направен скенер без установими изменения в главния мозък, вътрешното ухо, очния анализатор и т.н., явно няма защо да се притеснявате от наличието на някаква страшна болест. Успокойте се и се доверете на лекуващите ви гастроентеролози - добре е, че ви е направена гастроскопия, защото кръвните тестове за хеликобактер често не са достоверни. След като проведете назначеното ви лечение, трябва да оптимизирате и хранителния режим и двигателната активност - често спортът е най-добрата терапия.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот deniushka » Вто Апр 23, 2013 8:23 am

Много благодаря за бързият отговор и глътката надежда. Подложих се на антибиотиците и ще чакам подобрение . Лек и приятен ден желая !
deniushka

Следваща

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!